Po pierwsze: sprawdź warunki pracy!
- Czy jesteś ubrany w odzież roboczą i pełne buty z podeszwą antypoślizgową, wkładką antyprzebiciową i podnoskiem?
- Czy zostałeś poinformowany, jakie środki ochrony indywidualnej należy używać podczas pracy z substancją chemiczną stosowaną na Twoim stanowisku pracy?
- Czy otrzymałeś odpowiednie do obowiązków środki ochrony indywidualnej?
- Czy zostałeś zapoznany z informacjami zawartymi w karcie charakterystyki substancji chemicznej stosowanej na Twoim stanowisku pracy?
- Czy substancje i mieszaniny chemiczne są przechowywane w opakowaniach producenta opatrzonych etykietami w języku polskim?
- Czy zapoznałeś się z informacjami zawartymi na etykiecie opakowania?
Odzież robocza i ochronna
Do prac przy substancjach i mieszaninach chemicznych może przystąpić pracownik ubrany w odzież roboczą z długimi rękawami i nogawkami dostosowaną do pory roku, w rękawice robocze oraz pełne buty z podeszwą antypoślizgową, wkładką antyprzebiciową i podnoskiem chroniącym palce. Pracownik powinien stosować:
- hełm ochronny z aktualną datą ważności, określoną przez producenta,
- okulary ochronne lub gogle,
- rękawice ochronne odporne na działanie substancji chemicznych,
- maseczkę ochronną odpowiednią do stosowanej substancji.
Przed przystąpieniem do pracy pracownik powinien zostać zapoznany z informacjami zawartymi w kartach charakterystyki stosowanych substancji niebezpiecznych.
Zawsze po zakończonej pracy pracownik powinien dokładnie umyć ręce.
Usługi bhp Żywiec, Pszczyna, Cieszyn
Konkret BHP – zadzwoń! tel. 606 200 969, 661 586 932
Informacje ogólne
- Substancje i mieszaniny chemiczne powinny być przechowywane w opakowaniach oryginalnych lub opakowaniach zabezpieczających przed ich szkodliwym działaniem.
- Na opakowaniach powinny być zamieszczone etykiety w języku polskim z czytelnym oznakowaniem umożliwiającym identyfikację.
- Pracownik powinien zapoznać się z treścią etykiety.
- Przechowywanie materiałów niebezpiecznych w pojemnikach i opakowaniach po środkach spożywczych jest niedopuszczalne.
Cement (mieszanka betonowa, zaprawy cementowe)
- Po kontakcie cementu z wodą wytwarza się środowisko silnie alkaiczne, działające drażniąco na skórę i oczy (może spowodować poważne uszkodzenia skóry i oczu).
- W postaci suchej działa drażniąco na drogi oddechowe (może wywołać nieżyt nosa, kaszel, duszności).
- Należy stosować rękawice nieprzepuszczalne np. z nitrylu lub neoprenu wewnątrz powlekane bawełną, okulary ochronne oraz półmaski P1 lub maski z filtrem cząsteczkowym P2.
Rozpuszczalnik nitro
- Jest wysoce łatwopalny, działa drażniąco na skórę i drogi oddechowe, może spowodować poważne uszkodzenie oczu, zawroty głowy, uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego.
- Podczas pracy należy stosować środki ochrony dróg oddechowych, okulary ochronne w szczelnej obudowie, rękawice powlekane, np. neoprenowe oraz fartuch lub ubranie ochronne powlekane.
Pianka montażowa
- Produkt skrajnie łatwopalny, działa szkodliwie na drogi oddechowe i drażniąco na skórę i oczy.
- Podczas pracy należy stosować okulary ochronne, rękawice ochronne, np. z kauczuku nitrylowego oraz maski filtrujące, jeżeli pomieszczenie nie jest dobrze wentylowane.
Silikon sanitarny
- Działa drażniąco na skórę, oczy i drogi oddechowe. Może powodować uczulenia.
- Podczas pracy należy stosować okulary ochronne, rękawice ochronne gumowe, np. z kauczuku nitrylowego oraz maskę filtrującą do organicznych gazów i par, jeżeli pomieszczenie nie jest dobrze wentylowane.
Lepik asfaltowy
- Produkt łatwopalny, działa szkodliwie na drogi oddechowe (powoduje mdłości, zawroty głowy) i skórę (zapalenie skóry) oraz drażniąco na oczy.
- Podczas pracy należy stosować okulary ochronne, rękawice ochronne powlekane np. z kauczuku butylowego lub neoprenowe oraz maski z pochłaniaczem typu A, jeżeli pomieszczenie nie jest dobrze wentylowane.
Masy asfaltowo-żywiczne i asfaltowo-aluminiowe
- Produkt łatwopalny, działa szkodliwie na drogi oddechowe i drażniąco na skórę i oczy.
- Podczas pracy należy stosować okulary ochronne, rękawice ochronne, np. neoprenu oraz maski filtrujące, jeżeli jest stosowany w niewentylowanym pomieszczeniu.
Olej antyadhezyjny
- Produkt może powodować lekkie podrażnienie skóry i oczu.
- Podczas pracy należy stosować okulary ochronne, rękawice olejoodporne, z neoprenu.
Oznaczenia chemiczne